امنیت اطلاعات و حفاظت از حریم شخصی پس از انقلابی که اسنودن درباره‌ی شنود سراسری آمریکا به‌پا کرد، چهره‌ای دیگر به‌خود گرفت، به‌طوری هیچ‌گاه حفاظت اطلاعات بدینگونه مورد اهمیت واقع نبوده است.

همچنین با انتشار ویندوز ۱۰ در تابستان امسال، با تنظیمات بسیاری مواجه شدیم که حریم شخصی کاربران را خدشه دار می‌کرد و همین امر سبب کوچ بسیاری از کاربران به سمت لینوکس شد.

ولی مشکل اینجاست که بیشتر کاربران عادی کامپیوتر، با محیط کاربری لینوکس آشنا نیستند و در نتیجه عدم تنظیم امنیتی و حریم شخصی مناسب، در حقیقت بیش از پیش در معرض خطر قرار دارند.

این مشکل و فاصله را می‌توان با سیستم عامل جدید Subgraph OS که بر پایه‌ی Debian بنا شده است رفع نمود.

Subgraph OS، سیستم عاملی بسیار سبک، با هدف آوردن امنیت در سطح عالی حتی بر بروی سیستم‌های بسیار ضعیف منتشر شده است.

این سیستم عامل با انجام پیش فرض تمام تنظیمات امنیتی و حریم شخصی در سطح قابل قبولی، نیاز به انجام تنظیمات توسط کاربر را از بین برده است.

سیستم‌عامل‌های امنیتی بسیاری وجود دارند ولی همه و همه بخاطر پیچیدگی تنظیمات و حرفه‌ای بودنشان، تنها برای کاربران کهنه‌کار لینوکس مناسبند.

چرا از لینوکس Subgraph OS استفاده کنم؟

Subgraph OS چیزی فراتر از امنیت هسته‌ی کرنل را فراهم کرده و با انجام تنظیمات امنیتی در سطح خوبی، کاربر را نیز مورد محافظت خود قرار می‌دهند.

این سیستم عامل همچنین با داشتن چندین نرم‌افزار پیش‌فرض احتمال حملات به سمت کاربر را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. با ایمن وب همراه باشید تا به قابلیت‌های Subgraph OS بپردازیم:

استفاده از جعبه شنی برای حفاظت بیشتر از کاربر در برابر نرم‌افزارهای تازه نصب شده

Oz یکی از قابلیت‌های امنیتی Subgraph OS می‌باشد که در حقیقت، جذابترین و بهترین آن‌هاست. Oz، سیستمی برای ایزوله کردن نرم‌افزارهاست به‌طوری که اگر نرم‌افزاری مورد حمله‌ی مهاجم قرار گرفت و به آن نفوذ شد، بقیه‌ی سیستم از خطر در امان باشد.

Oz تمام اجازه‌هایی که یک نرم‌افزار برای دسترسی به قسمت‌های دیگر سیستم را طلب می‌کند محدود کرده و در نتیجه هنگامی که مهاجم توسط پیدا کردن حفره‌ای در یک نرم‌افزار کد مخرب خود را تزریق کرد، قادر به اجرای آن نباشد.

رمزگذرای اجباری کل دیسک FDE

Subgraph OS به‌صورت پیش‌فرض، تمام اطلاعات کاربران خود را رمزگذاری کرده و از آن‌ها محافظت می‌کند.

رمزگذاری باعث می‌شود، هنگامی که هارد دیسک شما در جای اشتباهی قرار گرفت و یا در دستان مهاجم افتاد، غیرقابل خواندن شود.

بعلاوه Subgraph OS با پاک‌سازی مموری در هنگام خاموش کردن سیستم، در برابر حمله‌های بوت سرد محافظت می‌کند.

حمله‌های بوت سرد با استفاده از داده‌های DRAM و SRAM اتفاق می‌افتد که درست لحظه‌ای قبل از خاموش شدن سیستم در مموری ذخیره می‌شوند.

تنظیمات پروکسی پیشرفته

تمام نرم‌افزارهایی که از سیستم شما با دنیای خارج ارتباط دارند، اصالت ارتبطشان توسط Metaproxy تایید و شناسایی می‌شود.

امنیت سیستم و کرنل

Subgraph OS با استفاده از Grsecurity هدفی سخت برای مهاجمان شده است. این افزونه سبب می‌شود تا آسیب‌پذیری‌هایی چون دستکاری مموری و … برای مهاجم سخت‌تر قابل دسترسی باشد.

همچنین با استفاده از PaX و پروتکل کمترین اجازه‌ی ممکن، از مموری محافظت می‌شود. با این‌کار حملاتی چون Buffer overflew و memory corruption بسیار سخت و پیچیده می‌شود.

سرویس ایمیل امن

با استفاده از Subgraph Mail که در دل آن OpenPGP قرار دارد، به کاربران اجازه می‌دهد تا بتوانند از امنیت ایمیل‌های خود مطمئن شوند.

Subgraph Mail کنترل و ارسال کلیدها را برای هرکسی آسان می‌کند.

امنیت این ایمیل به‌گونه‌ای طراحی شده که برای شناسایی و تشخیص هویت، مراحل پیچیده‌ای توسط سیستم طی می‌شود که چنانچه بخش‌هایی از نرم‌افزار به دست مهاجم افتاد، ایمیل‌ها و کلیدهای رمزگذرای شما به خطر نیفتند.

اصالت پکیج‌ها

 

Subgraph OS راهی نوین برای تایید اصالت پکیج‌ها را معرفی نموده است. تمامی پکیج‌ها باید با لیستی که در هسته‌ی سیستم عامل موجود هست یکسان بوده تا اجازه‌ی نصب آن‌ها صادر شود.

لینوکس مینت که جزو محبوبترین نسخه‌های لینوکس می‌باشد در هفته‌های گذشته مورد حمله واقع شد و روی آن بک‌دور نصب شد، این امکان Subgraph OS از این کار جلوگیری میکند و اجازه‌ی نصب پکیج‌های دستکاری شده را نمی‌دهد.

دانلود لینوکس امن Subgraph OS

Subgraph OS‌را پس از معرفیش در کنفرانس برلین در تاریخ ۱۲ ماه مارس سال جاری می‌توانید از وب سایت رسمی آن دانلود و نصب کنید. لینک دانلود Subgraph OS.

نظر دهید

234x60