در روزهای گذشته خبری مبنی بر ضروری بودن حذف QuickTime بر روی ویندوز منتشر شد که اصل خبر را می‌توانید از اینجا «از QuickTime ویندوز استفاده می‌کنید؟ لطفا نکنید!» بخوانید. حال همانطور که برخی همراهان ایمن وب ابراز نگرانی کرده بودند، ادوبی در طی بیانیه‌ای از کاربران خواست در حذف QuickTime کمی صبور باشند. در ادامه با ایمن وب همراه باشید.

ادوبی اعلام کرد که در حذف QuickTime عجله نکنید!

همانطور که در چند روز گذشته خبری مبنی بر آسیب‌پذیری خطرناک QuickTime منتشر شد – از QuickTime ویندوز استفاده می‌کنید؟ لطفا نکنید! – و کاربران را مجاب به حذف آن کردیم.

این آسیب پذیری‌های خطرناک موجود در نسخه‌ی QuickTime ویندوز – که ظاهرا اپل تصمیمی برای رفع آن‌ها ندارد – به حدی جدی بود که سازمان امنیت ملی آمریکا نیز در طی بیانیه‌ای از کاربران ویندوزی خواست تا هرچه زودتر این نرم‌افزار را از روی سیستم خود حذف کنند.

تا اینجای کار همه چیز ساده و مشخص است، باید QuickTime را حذف کنید…

مگر اینکه…

نرم‌افزارهای حیاتی‌ای که به QuickTIme وابسته‌اند را داشته باشید.

برای مثال، ادوبی ( که خود شهره‌ی جماعت آسیب‌پذیرهاست) در بیانیه‌ای اعلام داشت که حذف QuickTime عواقب مخربی برای کاربران محصولاتش خواهد داشت.

متاسافانه، چند کدک که هنوز وابسته به QuickTime هستند روی ویندوز باقی مانده‌اند و مهم‌ترین آن‌ها Apple ProRes! از آنجایی که این فرمت در بسیاری از کارها رایج است، ما سعی در حذف نیاز به QuickTIme هستیم ولی محدوده‌ی زمانی مشخصی برای ارائه‌ی آن وجود ندارد.

به عبارت دیگر:

QuickTime را روی سیستم خود نگاه دارید و خطر مورد حمله واقع شدن را به جان بخرید و یا آن‌را حذف کرده و دیگر ویدئویی را ویرایش نکنید!

راه حلی هم هست؟

اگر کار شما وابسته به ساخت ویدئو توسط محصولات ادوبی‌ست، تنها راه چاره – فوق گران – این مشکل، استفاده از مک برای این کار است.

البته ممکن است بازهم نرم‌افزارهایی وجود داشته باشند که به QuickTime‌ وابسته هستند ولی شاخص‌ترین آن‌ها محصولات ادوبی بودند، ار شما جز این نرم‌افزارها را می‌شناسنید، در بخش دیدگاه‌ها به ما معرفیشان کنید.

نظر دهید

234x60