الگوهای سیاه را بشناسید

الگوهای سیاه در واقع صفحه های رابط کاربری ای هستند که برای گول زدن کاربر طراحی شده اند. برای مثال، خبرنامه ای که دکمه‌ی لغو آن وجود ندارد و یا وب سایتی که بخش ارتباط با مای آن بسیار پیچیده است. در ادامه برخی دیگر از الگوهای سیاهی که باید حواستان به آن‌ها باشد آمده است:

  • چک باکس‌های از پیش پر شده مثل نصب نرم‌افزارهای اسکن سیستم و … .
  • مخفی کردن گزینه‌های رایگان و یا استفاده از رنگ برای غیرفعال نشان دادن دکمه‌های عدم میل به نصب یک نرم‌افزار.

همیشه متن توافقنامه‌ی نصب نرم‌افزارها را به دقت بخوانید.

هنگامی که یک نرم افزار را دانلود می کنید، شما توسط راهنمای نصب راهنمایی می‌شوید. بسته به سیستم عامل شما در ادامه ی نصب با چندصفحه پله پله در نصب نرم افزار پیش می‌روید. نرم افزارهای ناخواسته معمولا با پیش بینی بی‌دقتی کاربر در طی کردن مراحل نصب خود را در میان مراحل مخفی می‌کنند. برای کشف یک نرم افزار ناخواسته مراحل زیر را طی کنید:

در هنگام نصب یک نرم افزار مراحل را با دقت Next بزنید و با خواندن عنوان هر مرحله از عدم نصب نرم افزار دیگری جز آنکه شما قصدش را داشته‌اید اطمینان حاصل کنید.

هیچ‌گاه در هنگام هیچ‌گونه نصبی از گزینه‌های Default، Express، Standard و یا گزینه‌های Recommended ارائه شده توسط مراحل نصب استفاده نکنید. معمولا در هنگام نصب نرم‌افزارها گزینه‌ای به عنوان Advanced وجود دارد که همیشه کاربر را از رفتن به آن گزینه می‌ترسانند – که خود این عمل جزو الگوهای سیاه می‌باشد – در حقیقت این گزینه Advanced نیست بلکه گزینه‌ی دلخواه کاربر می‌باشد.

اگر امکانش را دارید متن توافق نامه را به دقت بخوانید

EULA و End User License Agreements که به‌صورت پیش‌فرض با هر دانلودی ارائه می‌شود، توافقنامه‌ای میان شما و سازنده‌ی آن نرم‌افزار می‌باشد. معمولا متن این توافقنامه‌ها بسیار طولانی و پر از اصطلاحات قانونی سخت و پیچیده می‌باشد و دقیقا به همین دلیل هست که کاربران معمولا با نادیده گرفتن متن به سراغ گزینه‌ی I Accept در انتهای آن می‌روند – تعهدنامه را چشم بسته امضا می‌کنند. – ولی دقیقا همین متن توافقنامه هست که می‌تواند از شما رضایت نصب شدن یک نرم افزار ناخواسته را گرفته باشد. برای جلوگیری از این اتفاق:

هیچ‌گاه تعهدنامه‌های نرم‌افزارهای ناشناس و ریز و درشت دانلودی را چشم بسته قبول نکنید و همیشه با خواندن عنوان متن توافقنامه از اینکه دقیقا متعلق به همان نرم‌افزاریست که شما می‌خواستید مطمئن شوید، اگر جز این باشد، شما می‌توانید با رد کردن توافقنامه به ادامه نصب نرم‌افزار اصلی خود بپردازید.

امنیت را بیشتر رعایت کنید

مادامی که دقت زیاد در نصب نرم‌افزارها بهترین دوست شما در پاکیزه نگاه داشتن سیستمتان هست، نرم‌افزارهای امنیتی می‌توانند کمک شایانی به شما در این زمینه کنند. همیشه روی سیستم خود از وجود نرم‌افزارهای ضد تبلیغ (Ad Blockers)، ضد پاپ‌آپ (Pop-up Blocker)، ضد جاسوسی (anti-spyware) و ضد بدافزار (anti-malware) اطمینان حاصل کنید.

در انتها، هوشیار باشید! اگر همیشه حواستان به نرم‌افزارهایی که نصب می‌کنید باشد، خطری شما را تهدید نخواهد کرد.

نظر دهید

234x60