اگر نرم افزار های مورد نیاز خود را از اینترنت دانلود کرده باشید، حتما بعد از مدتی با لیستی از نرم‌افزارهای ناخواسته بر روی سیستم خود مواجه شده‌اید، در ادامه با ایمن وب همراه باشید تا بدانید با این نرم‌افزارها چه باید کنید.

نرم افزار ناخواسته چیست؟

اگر وقتی صحبت از نرم افزار ناخواسته به میان می‌آید، یاد چند بچه گربه‌ی معصوم در حیاط میفتید، سخت در اشتباهید. نرم‌افزار ناخواسته تقریبا هم معنی بدافزار، زباله‌افزار و هر چیز بدافزاریست که تصورش را بکنید. نرم‌افزارهای ناخواسته دقیقا همان هایی هستند که شما به هیچ وجه مایل به نصب آنها بر روی سیستم خود نیستید، چرا؟ در ادامه به چند قابلیت نرم افزارهای ناخواسته توجه کنید:

  • سیستم شما را کند می‌کند.
  • نمایش تبلیغات آزاردهنده.
  • افزودن نوارابزار به مرورگر شما.
  • جمع‌آوری اطلاعات خصوصی شما.

نرم‌افزارهای ناخواسته معمولا به پیوست نرم‌افزارهایی که شما با اختیار کامل دانلود و نصبشان کرده‌اید. معمولا هنگام نصب هیچ کس توجهی به متن توافقنامه و تیک های کوچک و بزرگی که از کاربر پرسیده می‌شود نمی‌کند.

چرا نرم‌افزارهای ناخواسته را بدافزار صدا نمیکنیم؟

معمولا نویسنده‌ی اینگونه نرم‌افزارها چون تمام فعالیت‌های نرم افزار خود را به کاربر توضیح داده و کاربر را ملزم به قبول آن‌هاکرده – خوشبختانه همه متن توافقنامه را می‌خوانیم -، نرم افزارهای ناخواسته جزو بدافزارها قرار نمی گیرند. پس شرکت امنیتی McAfee واژه‌ی جدیدی را ابداع کرده است: نرم‌افزارهای ناخواسته.

چه چیزی یک نرم‌افزار را ناخواسته می‌کند؟

مهندسان امنیت اطلاعات لیستی از رفتارهای غیرمعقول بد را برای شناسایی یک نرم افزار ناخواسته معرفی کرده اند. برخی نرم افزارها به دلیل عبور از برخی خط قرمزهای حریم شخصی کاربران در زمره ی نرم افزارهای ناخواسته قرار میگیرند و برخی دیگر بخاطر برخی رفتارها. محدوده نرم افزارها ناخواسته شامل نمایش تبلیغات، پاپ آپ ها، تخلفات اینترنتی شامل دستکاری در نمایش نتایج جست و جوی ها، افزودن بوکمارک، بارگذاری فایل های ناخواسته، دستکاری فرم های ثبت نام و … می‌باشد. حال چگونه از نرم افزارهای ناخواسته جلوگیری کنیم؟ در ادامه با ایمن وب برای مبارزه با این نرم افزارها همراه باشید.

 

چگونگی کشف و شناسایی نرم افزارهای ناخواسته در بخش دوم (به زودی)

نظر دهید

234x60