محبوبیت شبکه های اجتماعی به‌سرعت، به‌خصوص درمیان نوجوانان و جوانان در حال گسترش است. ماهیت وجودی این وب سایت‌ها با خطرات امنیتی‌ای همراه است و برای استفاده از آن‌ها باید هشیار باشید. در ادامه با ایمن وب همراه باشید.

وب سایت های شبکه اجتماعی چیست؟

وب سایت‌های شبکه‌های اجتماعی یا (دوستِ دوستان) معمولا بر روی مفهوم قدیمی ارتباطات اجتماعیِ آشنایی با دوستِ دوستانتان بنا می‌شوند. هدف برخی از شبکه‌های اجتماعی، تنها فعالیت اجتماعیست و به کاربران اجازه‌ی برقراری ارتباطات دوستی و یا عاطفی را داده و برخی دیگر، به‌صورت تخصصی بر روی ارتباطات بیزینسی تمرکز کرده‌اند.

با اینکه شبکه‌های اجتماعی موجود هرکدام با یکدیگر متفاوتند اما همه‌ی آن‌ها به شما اجازه می‌دهند تا اطالاعاتی را از خود به نمایش گذاشته و نوعی از ارتباط (فروم، چت، ایمیل، مسنجر و …) را در اختیارتان قرار می‌دهند تا با دوستانتان در ارتباط باشید. در برخی از این وب سایت‌ها شما می‌توانید با دانستن برخی اطلاعات به جست و جوی افراد بپردازید و در برخی دیگر تنها به جست‌وجوی کسانی که به شما اجازه‌ی آشنایی داده‌اند، می‌توانید بپردازید. همچنین در برسیاری از این وب سایت‌ها، دسته‌ها و گروه‌های مختلفی بر اساس نزدیکی و یا علایق برای دسته‌بندی افراد وجود دارد.

شبکه‌های اجتماعی چه خطراتی دارند؟

شبکه‌های اجتماعی بر روی ارتباطات بنا شده اند و به‌همین دلیل دائما از کاربرانشان اطلاعات شخصی بیشتری را طلب می‌کنند و متاسفانه کاربران به‌دلیل نداشتن آموزش کافی در این زمینه به همان اندازه‌ای که در هنگام برخورد با یک شخص غریبه احتیاط می‌کنند در فضای اینترنت محتاط نیستند. از دلایل این اتفاق می‌توان نکات زیر را برشمرد:

  • اینترنت به کاربران این احساس را القا می‌کند که مخفی هستند.
  • نداشتن ارتباط فیزیکی، حس کاذب امنیت را به کاربران منتقل می‌کند.
  • کاربران دوست دارند تا با ارائه‌ی هرچه بیشتر خود، توجه دوستان، آشنایان و یا حتی غریبه‌ها را به‌خود جلب کنند.

مادامی که اکثریت افراد حاضر در شبکه‌های اجتماعی خطری برای دیگران محسوب نمی‌شوند، اما مهاجمین به علت وجود حجمه‌ی زیاد اطلاعات، به سمت شبکه‌های اجتماعی جلب می‌شوند. یک مهاجم هرچقدر بیشتر راجع به شما اطلاعات داشته باشد، قدرت تسلطش بر شما بیشتر خواهد بود. یک مهاجم می‌تواند با برقراری ارتباطات دروغین، یک شخص را ترغیب به ارتباط حضوری کنند و این حضور ممکن است به فجایع وحشتناکی ختم شود. اطلاعات شخصی کسب شده از کاربران، همچنین می‌تواند سلاح خوبی برای استفاده در حمله‌های مهندسی اجتماعی محسوب شود. اطلاعاتی که شما راجع به مکان زندگی، علایق، عادت‌ها و دوستان خود در دسترس عموم قرار می‌دهید می‌تواند به مهاجم کمک کند تا با جای زدن خود به‌جای یکی از دوستان شما و یا حتی خود شما، به اطلاعاتی نظیر حساب بانکی دسترسی پیدا کرده و یا حتی برای نزدیکانتان باعث ایجاد دردسر شود.

بعلاوه، به‌دلیل محبوبیت زیاد اینگونه وب سایت‌ها، مهاجمین می‌توانند از آن‌ها برای انتشار بدافزارهای خود استفاده کنند. یک بدافزار می‌تواند با مخفی شدن در پشت یک ظاهر معصومانه‌ای مثل بازی! در پشت پرده اقدام به دزدی اطلاعات، تصاویر و یا فیلم‌های خصوصی شما کند.

چگونه از خود محافظت کنیم؟

میزان اطلاعاتی که به اشتراک می‌گذارید را کاهش دهید

هرگز اطلاعاتی که شما را در معرض خطر قرار می‌دهد را پست نکنید! اطلاعاتی چون محل زندگی، عادات و برنامه‌ی روزانه‌ی شما بسیار با اهمیت‌تر از آن است که فکرش را می‌کنید. اگر دوستی اقدام به انتشار اطلاعاتی از شما کرد، حتما از کم بودن آن اطمینان حاصل کرده و همچنین در پست کردن اطلاعات راجع به دوستانتان نیز محتاط باشید.

همیشه به‌خاطر داشته باشید که اینترنت یک منبع عمومی است!

تنها اطلاعاتی از خود را به اشتراک بگذارید که از دیده شدن آن توسط همه واهمه‌ای نداشته باشید. این اطلاعات شامل تصاویر پروفایل در وب‌لاگ‌ها، فروم‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌شود. بعلاوه شما پس از انتشار اطلاعات در فضای آنلاین، دیگر قادر به حذف آن نیستید – همیشه نسخه‌ی کَش شده و ذخیره شده‌ای از آن درجایی خواهد ماند.

با غریبه‌ها غریبه باشید

در فضای اینترنت ارائه‌ی اطلاعات غلط و گول زننده بسیار ساده هست. همیشه تعداد کسانی را که می‌توانند با شما در ارتباط باشند را کاهش دهید و اگر با کسانی که آن‌ها را نمیشناسید در ارتباطید، اطلاعات به اشتراک گذاشته شده به آن‌ها را با دقت بررسی کنید.

همیشه شک داشته باشید

هرچه در فضای آنلاین می‌خوانید را به‌سرعت باور نکنید! مردم در اینترنت راجع به هرچیزی – هر موضوعی – اطلاعات غلط و بی‌اساس ارائه می‌دهند و هویتشان نیز از این قاعده مستثنا نیست. این‌کار لزوما با هدف پلید انجام نمی‌شود، بلکه ممکن است ساخته‌ی یک کلاغ چهل کلاغ، شوخی و یا شایعه باشد. همیشه به اطلاعاتی که دریافت می‌کنید با دیده‌ی شک بنگرید و پیش از تایید صحت آن‌ها از منابع رسمی و اصلی، به آن‌ها اعتنایی نکنید.

تنظیمات خود را بررسی کنید.

از تنظیمات حریم شخصی سایت‌های شبکه اجتماعی بیشتر بهره‌ی ممکن را ببرید. معمولا تنظیمات پیش‌فرض این سایت ها به‌گونه‌ای انجام شده‌است که هرکسی هر اطلاعاتی از شما را بتواند ببیند، اما شما می‌توانید با انجام تنظیمات درست، اطلاعات را تنها به اشخاص مناسب ارائه دهید. با وجود این تنظیمات، همچنان خطر وجود دارد و هیچ‌گاه اطلاعاتی را که نمی‌خواهید عموم مشاهده کنند را در وارد نکنید. معمولا تنظیمات و قوانین اینگونه وب سایت‌ها به مرور تغییر می‌کنند، پس شما هرچند وقت یکبار سری به این تنظیمات بزنید.

از نرم‌افزارهای شخص ثالث بترسید

نرم‌افزارهای شخص ثالث، معمولا امکانات زیادی را فراهم می‌کنند، اما در عوض خطرناک نیز هستند! همیشه مراقب اینکه چه برنامه‌ای را فعال می‌کنید باشید. همیشه از نرم‌افزارهایی که ظاهر مشکوکی دارند بپرهیزید و در استفاده از اینگونه برنامه‌ها حتما تنظیمات را درست بررسی کنید.

از پسورد های قوی استفاده کنید.

همیشه از رمز‌عبورهایی استفاده کنید که با راحتی قابل حدس و یا شکسته شدن نباشند. اگر کسی به پسورد شما دسترسی پیدا کند، می‌تواند با جای زدن خود به جای شما، از اطلاعات شما سواستفاده کرده و یا برای نزدیکانتان باعث ایجاد خطر شود.

قوانین حفظ حریم شخصی سایت‌ها را بخوانید

این کار سخت‌ترین و شاید جزو کارهایی باشد که کمتر از یک دهم درصد مردم انجام می‌دهند. برخی از شبکه های اجتماعی با به اشتراک گذاری اطلاعاتی چون ایمیل شما، باعث سرازیر شدن اسپم و هزرنامه‌ها به صندوق پستی شما شوند.

نرم‌افزارها، به‌خصوص مرورگر خود را به‌روز نگاه دارید

با نصب نرم‌افزارهای به‌روز و ایمن از عدم نفوذ مهاجمین اطمینان حاصل کنید. بسیاری از سیستم‌عامل‌ها گزینه‌ی به‌روزرسانی خودکار دارند که حتما از فعال بودن آن اطمینان حاصل کنید.

از آنتی ویروس استفاده کنید

آنتی ویروس با حفاظت از سیستم شما در برابر ویروس‌های شناخته شده و شناسایی و حذف آن‌ها پیش از آسیب رساندن به سیستمتان، از شما محافظت می‌کند. با توجه به انتشار روزانه‌ی ویروس‌های جدید، به‌روز بودن آنتی ویروس از اهمیت بالایی برخوردار است.

معمولا کودکان نخستین قربانیان عدم استفاده‌ی صحیح از شبکه‌های اجتماعی می‌باشند. مادامی که بسیاری از سایت‌ها برای محتوای غیراخلاقی خود محدودیت سنی تعیین کرده‌اند، کودکان می‌توانند با ارائه‌ی دروغین اطلاعات خود، در آن‌ها عضو شوند. با آموزش امنیت در اینترنت به کودکان، آشنا بودن به فعالیت آن‌ها در فضای آنلاین و هدایتشان به وب سایت‌های مفید، والدین می‌توانند، فرزندانی محتاط و مسئولیت پذیر به جامعه هدیه دهند.

نظر دهید

234x60