همیشه پیش از فروش کامپیوتر، لپ‌تاپ و یا تلفن همراه هوشمند قدیمی‌مان و یا دور انداختن CD و یا DVD های قدیمی، اطلاعات لازم را از رویشان برمیداریم و باقیمانده را پاک می‌کنیم تا افراد غیرمجاز قادر به دسترسی به اطلاعات ما نباشند. اما اگر مراحل درست برای حذف اطلاعات و یا نابودی CD و DVD ها را طی نکنید، باز هم افرادی قادر به بازگرداندن اطلاعات شخصی شما خواهند بود.

همیشه پیش از فروش کامپیوتر، لپ‌تاپ و یا تلفن همراه هوشمند قدیمی‌مان و یا دور انداختن CD و یا DVD های قدیمی، اطلاعات لازم را از رویشان برمیداریم و باقیمانده را پاک می‌کنیم تا افراد غیرمجاز قادر به دسترسی به اطلاعات ما نباشند. اما اگر مراحل درست برای حذف اطلاعات و یا نابودی CD و DVD ها را طی نکنید، باز هم افرادی قادر به بازگرداندن اطلاعات شخصی شما خواهند بود.

فایل هایی که پاک می‌شوند، کجا می‌روند؟

وقتی شما یک فایل را از روی سیستمتان پاک می‌کنید بسته به نوع سیستم‌عامل شما و همچنین تنظیماتی که بر روی آن سیستم اعمال کرده‌اید، آن فایل به Trash و یا Recycle Bin و یا به زبان پارسی، به سطل زباله منتقل می‌شود. این سطل زباله در حقیقت برای محافظت از شما در برابر خود شما طراحی شده تا مبادا فایل مهمی را به اشتباه از روی سیستم به کلی پاک کنید. فایل‌های داخل سطل زباله به راحتی قابل بازگشت هستند. اما شاید شما هم تجربه‌ی تلخ خالی کردن سطل زباله بدون بررسی درست و یا ناپدید شدن ناگهانی یک فایل را داشته‌باشید. خبر خوش این است که با وجود حذف شدن فایل از سطل زباله، همچنان جایی در سیستم شما وجود دارد و خبر بد این است که با وجود حذف شدن فایل از سطل زباله، همچنان جایی در سیستم شما وجود دارد!

خبر خوب یا بد بودن پاراگراف بالا را شخصی که به دنبال فایل مذکور است تعیین می‌کند! شما و یا دزد!

بازیابی اطلاعات تا چه حد خطرناک است؟

به اطلاعاتی که روی سیستم خود ذخیره کرده‌اید فکر کنید. اطلاعات حساب بانکی خود را ذخیره کرده‌اید؟ اطلاعات تراکنش‌های مالی چطور؟؟ پسوردهایتان را هم در سیستم ذخیره کرده بودید؟ عکس‌ها شخصی، اطلاعات شخصی، اطلاعات شرکتی و کاری؟ اگر کسی به تمام آن اطلاعات دسترسی پیدا کند تا چه حد می‌تواند زندگی شما و یا اسرار کاری شما را بفهمد؟

بسته به نوع اطلاعاتی که یک دزد می‌تواند پیدا کند، ضربه‌های متفاوتی می‌تواند بزند. شما ممکن است قربانی حمله‌ی دزدی هویت شوید و یا از این اطلاعات برای برقراری حمله‌ی مهندسی اجتماعی استفاده شود. یک مهاجم می‌تواند با دسترسی به اطلاعات کافی از شما به مکان‌هایی که تنها شما اجازه‌ی دسترسی را دارید پا بگذارد.

فرمت کردن تاثیر بهتری دارد؟

فرمت کردن چندین باره‌ی هارد دیسک، CD و یا DVD امکان بازیابی اطلاعات را به شدت کم می‌کند اما خبر بد همچنان در جریان است مگر اینکه آن بخش‌هایی که هنوز فایل در آن‌ها وجود دارد با محتوای تازه‌ای جایگزین شود.

چگونه از حذف شذن کامل فایل های خود مطمئن شویم؟

برخی افراد با استفاده از روش‌های پیچیده‌ای اقدام به حذف فایل های خود می‌کنند که انجام این روش‌ها برای یک کاربر عادی هم سخت و هم خطرناک است. بهترین راه برای اطمینان از حذف کامل فایل‌ها، استفاده از نرم‌افزارهاییست که ادعای انجام درست این کار را دارند. اما باید توجه داشته باشید که این نرم‌افزارها هرکدام درجات مختلف تاثیرگذاری را دارا هستند. در هنگام انتخاب یک نرم‌افزار برای حذف فایل‌های خود به نکات زیر در آن‌ها توجه کنید:

  • انجام «Secure Erase»: قابلیت Secure Erase در هارد دیسک‌های مدرن گنجانده شده و با فعالسازی آن در نرم‌افزار مربوطه، پس از حذف فایل‌ها، نرم‌افزار اقدام به نوشتن مجدد روی تمام قسمت‌های هارد دیسک (حتی قسمت‌های استفاده نشده می‌کند).
  • نوشتن چندین باره‌ی اطلاعات: پاک کردن اطلاعات، نخستین قدم در حذف کامل فایل‌هاست و شما باید از نوشته شدن چندین لایه‌ای اطلاعات بر روی هارد دیسک خود اطمینان حاصل کنید. با گذاشتن چندین لایه اطلاعات جدید روی لایه‌های پیشین، بازیابی اطلاعات بسیار سخت و پیچیده می‌شود.
  • استفاده از داده‌های تصادفی: نوشتن اطلاعات تصادفی بجای الگوهای تکراری برای لایه‌های رویی بسیار موثرتر است، چرا که دزد می‌تواند با شناسایی الگوها به اطلاعات زیر آن‌ها پی ببرد.
  • استفاده از لایه‌ی تمام صفر: فارغ از اینکه نرم‌افزار حذف فایل، چند لایه اطلاعات را روی اطلاعات اصلی نوشته است، همیشه از وجود آخرین لایه‌ی تمام صفر برای ایجاد امنیت بیشتر اطمینان حاصل کنید.

مادامی که بسیاری از این نرم‌افزارها برای حذف کامل هارد دیسک ساخته شده‌اند، برخی دیگر وجود دارند که به شما اجازه‌ی حذف تکی فایل‌ها را نیز می‌دهند.

بهترین راه برای خلاصی از یک CD و یا DVD شامل اطلاعات شخصی، پیچیدن آن در یک حوله و یا پارچه و شکستن آن است اما با این حال سخت افزارهایی هم برای از بین بردن سطح آن‌ها وجود دارد و بسته به نوع آن‌ها یا سوراخ در سطح قابل استفاده ایجاد می‌کنند و یا برخی دستگاه‌های کاغذ خردکن قابلیت خرد کردن CD و DVD ها را نیز دارند. پیش از استفاده از هر دستگاه از قابلیت آن مطمئن شوید.

نظر دهید

234x60