ربات هوش مصنوعی چت توییتر مایکروسافت، Tay بعد از صحبت‌های نژادپرستانه و مجیز گویی هیتلر و توهین به فمنیست‌ها خاموش شد!

ربات هوش مصنوعی چت توییتر مایکروسافت، Tay بعد از صحبت‌های نژادپرستانه و مدح گویی هیتلر و توهین به فمنیست‌ها خاموش شد!

هدف اصلی Tay دریافت درک درستی از  چگونگی ارتباطات مردم و چگونگی یادگیری آن‌ها از طریق یک مکالمه با یکدیگر برای کمک به محققان این زمینه بود.

سخنگوی مایکروسافت اینگونه بیان کرد:

ربات چت هوش مصنوعی Tay، یک ماشین دانش آموز هست و برای ارتباطات انسانی طراحی و توسعه داده شده و بیشتر یک پروژه‌ی اجتماعی فرهنگیست تا یک پروژه‌ی تکنیکی. متاسفانه بعد از گذشت بیست و چهار ساعت از ورود Tay به اینترنت متوجه کاربرانی شدیم که به Tay رفتارهای نادرستی را یاد داده و در نتیجه پاسخ‌های او را جهت دار کردند. در حال حاضر Tay را سیستم جدا کرده‌ایم تا پاره‌ای تغییرات در آن لحاظ کنیم.

ربات Tay روی پلتفرم‌های پیام‌رسانی چون Kik، GroupMe و … در دسترس بوده است. پاسخ‌های Tay شامل شکلک‌ها، تصاویر متحرک و واژه‌های کوتاه شده‌ی اینترنتی چون «gr8»، «ur» بوده و جامعه‌ی هدف او جوانان ۱۸ الی ۲۴ ساله‌ی آمریکایی بوده است.

با این‌حال بعد از ساعت‌ها سخن گفتن در وصف هیتلر، فمنیست، جنسیتت تا حادثه‌ی یازده سپتامبر، Tay از دسترس خارج شد.

حذف توییت‌های نژادپرستانه‌ی Tay

مایکروسافت پس از مشاهده‌ی رفتار نئونازی Tay، برای پاره‌ای تغییرات او را از مدار جدا کرد. ولی اعلام داشته که تنها پیام‌های توهین آمیز وی حذف شده و بقیه در دسترس عموم هستند.

از آنجایی که Tay‌ برای آموختن از مردم طراحی شده بود، بیشتر سخنانش چیزهایی بود که کاربران در دهانش گذاشته بودند.

آخرین توییت Tay که توسط مایکروسافت منتشر شده بود اینگونه بود:

به زودی میبینمتون انسان‌ها! امروز زیاد صحبت کردیم، ممنون

Tay‌ مثالی برای تمام کمپانی ها و افرادیست که قصد کار بر روی هوش مصنوعی را دارند، توییت‌های او زنگ خطری برای همه در مورد هوش مصنوعی هست.

نظر دهید

234x60