کمپانی های تولید کننده ی گجت های تکنولوژی با هدف حفاظت از ااطلاعات کاربرانشان، اقدام به رمزگذاری دستگاه های خود می کنند ولی متاسفانه این رمزگذاری به سود مجرمان و مهاجمان در زمینه هایی چون قاچاق انسان و یا مواد مخدر شده است.

چگونه با قاچاق انسان مبارزه کنیم؟

مسلما هیچ‌کسی پاسخی که قانون‌گذاران کالیفرنیا ارائه کردند را نخواهد داد! در کالیفرنیا با ممنوعیت فروش گوشی‌های هوشمندی که به‌طور کلی رمزگذاری می‌شوند قصد کاهش قاچاق انسان را دارند.

در هفته‌ی جاری قانونی مطرح شد که بر مبنای آن تمام گوشی‌های هوشمندی که از تاریخ ۱ ژانویه‌ی ۲۰۱۷ به بعد تولید شده و در خاک کالیفرنیا به فروش رفته باید قادر به رمزگشایی توسط کمپانی سازنده و یا ارائه دهنده‌ی سیستم عامل آن باشند.

این قانون اگر توسط سنا تایید شود، به قانونی کلی تبدیل خواهد شد و ازین به بعد حتی گوشی‌های تولید شرکت اپل و یا گوشی های هوشمند اندرویدی که به‌گونه‌ای رمزگذاری می‌شوند که حتی خودشان نیز قادر به بازگشایی آن‌ها نیستند نیز باید از این قانون پیروی کنند.

مجرمان با استفاده از شبکه‌های مخفی ارتباطی موجود در این گوشی‌های هوشمند اقدام به پنهان کردن سازی کارهای خلاف قانون خود می‌کنند. رمزگذاری کلی گوشی‌های همراه به مجرمان اجازه می‌دهد به راحتی زنان، کودکان و آزادی مارا تهدید کرده و تمامی راه‌های قانونی کشف جرم را بی‌فایده سازند.

وکیل دادگستری، Anne Marie Schubert در بیانیه‌ای اینگونه گفت:

اگر گوشی‌های هوشمند دور از دسترس قانون باشند، جنایت‌ها حل نشده باقی می‌مانند و مجرمان دستگیر نخواهند شد. قربانیان به عدالت دست نخواهند یافت و ما دیگر قادر به حفاظت از کودکانمان نخواهیم بود و تمام قدرت ما برای حفظ امنیت از بین خواهد رفت.


با توجه به ازدیاد قاچاق انسان در ماه‌های گذشته در نیویورک نیز به دنبال قانونی برای ایجاد بک‌دور برای رمزگشایی گوشی‌های تولیدی کمپانی‌های اپل، مایکروسافت، گوگل و … می‌باشند.

توصیه‌ی متخصصان امنیت به دولت، رمزگذاری دشمن ما نیست

مشکل ایجاد شده بسیار پیچیده است و  رمزگذاری می‌تواند مانع مانیتور و کشف جرایم از قاچاق مواد مخدر تا عملیات‌های تروریستی شود. آزانس‌های چون FBI همیشه درخواست ایجاد بک‌دور در محصولات کمپانی‌های بزرگ تکنولوژی را داشته‌اند ولی در دوره‌ی پس از اسنودن هیچ شرکتی نمی‌خواهد نامش به‌عنوان همکار با دولت آمریکا مطرح شود.

اپل و گوگل به‌ترتیب در iOS 8 و اندروید لولیپاپ اقدام به رمزگذاری به‌صورت پیش‌فرض دستگاه‌های خود کرده‌اند و هردو مدعی‌اند که اگر بک‌دوری برای دولت ایجاد شود، همان بک‌دور ممکن است توسط مهاجمان سایبری مورد استفاده قرار بگیرد.

نظر شما چیست؟ چگونه می‌توان هم امن بود و هم از امنیت سواستفاده نکرد؟ با ایمن وب همراه باشید.

نظر دهید

234x60