مخترعان رمزگذاری نوین یک میلیون دلار جایزه گرفتند

و برندگان جایزه تورینگ امسال Whitfield Diffie و Martin E.Hellman هستند. مدیر امنیتی سابق شرکت Sun Microsystems، Whitfield Diffie و استاد دانشگاه استنفورد E. Hellman برندگان جایزه‌ی ACM Turing سال ۲۰۱۵ شدند. به این جایزه در اصطلاح جایزه‌ی نوبل محاسبات گفته می‌شود.

جایزه‌ی Turing به احترام Alan M. Turing، ریاضی‌دان انگلیسی و دانشمند کامپیوتری که مسئول رمزگشایی از ماشین رمزنگار Enigma آلمان‌ها در جنگ جهانی دوم بوده است، نام‌گذاری شده است.

ACM یا Association for Computing Machinery، جایزه‌ی Turing را همان روزی معرفی کرد که James Comey، مدیر FBI در کنگره، رمزگذاری را یک تهدید برای قانون معرفی کرد!
جایزه‌ی Turing در پنجشنبه‌ی گذشته مبلغ یک میلیون دلار را به مخترعان رمزگذاری توسط کلید عمومی اهدا کرد، دقیقا وجود همین تکنیک رمزنگاری باعث شده تا ما امروزه بتوانیم خرید اینترنتی انجام دهیم.

امروزه موضوع رمزنگاری در هر رسانه‌ای شنیده و بحثی عمیق برای امنیت ملی محسوب می‌شود، ارتباطات حیاتی دولتی که میلیون‌ها دلار هزینه صرف تحقیق و توسعه سیستم‌های رمزگذاری می‌شود.

این دو محقق چهل سال پیش، – ۱۹۷۶ – پیش بینی کرده بودند که در آینده بیشتر ارتباطات مردم در بستر دیجیتال انجام خواهد شد و وجود فضایی امن برای انجام این ارتباطات امری بسیار لازم و ضروری هست.

با انتشار نخستین مقاله‌ی خود در مورد رمزنگاری با کلید عمومی، در مورد روشی برای رمزگذاری حرف زدند که اشخاص می‌توانند به راحتی متن رمزگذاری شده و کلید عمومی خود را به اشتراک بگذارند و تنها کسی که کلید خصوصی را داشته باشند بتواند پرده از این رمز بگشاید.

با ابداع این روش، تمام صنعت رمزگذاری متحول شد، از PGP گرفته تا ارسال ایمیل، SSL و بسیاری موارد امنیتی دیگر…

رمزگذاری با کلید عمومی چیست؟

رمزگذاری با کلید عمومی به رمزگذاری‌ای گفته می‌شود که هر دو طرف مکالمه یک جفت کلید دارند، یکی کلیدی عمومی که به راحتی می‌توان با هرکسی به اشتراک گذاشت و دیگری کلیدی خصوصی. با این روش، چالش باستانی رمزنگاری – لزوم استفاده از یک کلید چه توسط رمزگذار و چه توسط رمزگشا از بین می‌رود و دیگر در صورت دزدیده شدن کلید، تمام پیام‌ها نیز به خطر نمی‌افتند.

۱ نظر

  1. محمود-Reply
    ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ در ۱۴:۵۶

    چهل سال پیش اختراع کردن الان جایزه دادن بهشون!! خسته نباشن 😀

نظر دهید

234x60