آیا شما هم دوست دارید بدانید چه کسی از پروفایل اینستاگرامتان دیدن کرده است؟

به تازگی این سوال، از پرطرفدارترین موضوعات کاربران اینستاگرام شده و نرم‌افزارهای زیادی در گوگل‌پلی و اپل استور برای دیدن اینکه چه کسی از حساب اینستاگرام شما دیدن کرده‌اند منتشر شده است.

اما، کمی صبر کنید! باید به آن‌ها اعتماد کنیم؟

آیا واقعا راهی برای دیدن اینکه چه کسی به پروفایل اینستاگرام شما سر زده است وجود دارد؟

در ابتدای کار اجازه دهید خیالتان را راحت کنیم! همچین امکانی درا ینستاگرام وجود ندارد!

اما امید واهی هزاران کاربر، راه را برای مهاجمان هموار کرده است.

به تازگی محققان بدافزارهای زیادی را چه در گوگل‌پلی و چه در اپل‌استور کشف کرده‌اند که همگی ادعا می‌کنند، آمار کاملی از اینکه چه کسی از پروفایل کاربران بازدید کرده است را به کاربران – قربانیان – ارائه می‌دهند.

اپ iOS به نام “?InstaCare – Who cares with me” یکی از پرطرفدارین نرم‌افزارها در آلمان معرفی شده و نرم افزار اندرویدی “Who Viewed Me on Instagram” بیش از ۱۰۰۰۰۰ نصب و ۲۰۰۰۰ کامنت داشته است!

کته جالب اینجاست که هردوی این نرم افزارها توسط Turker Bayram – همان دولوپری که سال گذشته بدافزار InstaAgent را برای هر دو پلتفرم iOS و اندروید منتشر کرد – نوشته شده است.

این نرم افزار جدید نیز همان کار قبلی را می‌کند، به کاربران می‌قبولاند که قرار است آماری از اینکه چه کسی از پروفایل آن‌ها دیدن کرده است به دست بدهد. این نرم افزار مدعی‌ست که:

  • نمایش لیست آخرین صد نفر بازدید کننده از حساب شما!
  • نمایش لیست دوستان به ترتیب علاقه مندیشان به شما!

اما در واقعیت…

این نرم افزارها با دزدیدن نام کاربری و رمز عبور اینستای قربانیان، اقدام به دزدی حساب کاربری آن‌ها می‌کنند!

از آنجایی که سرویس‌های شخص ثالث از طریق aPI‌با سرویس اصلی ارتباط برقرار می‌کنند، کاربران نام کاربری و رمزعبور اصلی خود را به آن‌ها می‌دهند.

گول امکانات را نخورید!

امروزه یکی از آسان‌ترین روش‌های قربانی کردن کاربران، ساخت یک نرم‌افزار شبیه به یک نرم‌افزار معروف و ارائه‌ی حداقل یک امکان بیشتر از نسخه‌ی اصلی آن است!

اینکه فروشگاه رسمی پلتفرم‌های اپل و گوگل پر از بدافزار هست خبر جدیدی نیست ولی اینکه پس از مشخص شدن ذات اصلی یک بدافزار همچنان باقی مانده‌اند کمی عجیب است!

چگونه از اینستاگرام خود محافظت کنیم

اگر شما هم یکی از این نرم‌افزارها – نرم‌افزارهای اینستا فالو -به جز آن‌هایی که شناخته شده و معروفند- نیز از این قاعده مستثنی نیستند – را بر روی گوشی هوشمند خود نصب کرده‌اید، هرچه سریعتر نسبت به تعویض رمز عبور خود اقدام کرده و مراحل زیر را انجام دهید:

۱- ابتدا از طریق کامپیوتر وارد حساب اینستاگرام خود شوید.

بازکردن اینستاگرام در کامپیوتر

بازکردن اینستاگرام در کامپیوتر

و روی گزینه‌ی مشخص شده کلیک کنید.

۲- سپس روی گزینه‌ی Edit profile کلیک کنید.

Edit Profile اینستاگرام

Edit Profile اینستاگرام

۳- سپس وارد بخش Manage Applications شوید.

Manage Applications اینستاگرام

Manage Applications اینستاگرام

به احتمال زیاد با همچین صفحه‌ای مواجه خواهید شد:

صفحه Manage Applications اینستاگرام

صفحه Manage Applications اینستاگرام

به عنوان مثال در این صفحه دو نرم‌افزار به حساب اینستاگرام مفروض ما دسترسی دارند، اولین نرم‌افزار تنها به اطلاعات پایه حساب یعنی تصاویر و مشخصات پروفایل دسترسی دارد و دومی به تصاویر، لیست دوستان، اطلاعات پروفایل! همچنین نرم‌افزار دومی قادر به فالو و یا آنفالو کردن افراد نیز هست، اما خوشبختانه بدون کلیک مستقیم شما بر روی گزینه‌ای این کار را انجام نخواهد داد.

حال در این بخش اگر موارد زیادی را مشاهده می‌کنید و یا موردهایی که استفاده‌ای از آن‌ها ندارید، مثلا شما تنها از نرم‌افزار Instafollow استفاده می‌کنید ولی در این صفحه چندین دسترسی دیگر جز آن نیز موجود است!

برای حل این مشکل به راحتی در بالا سمت راست هر نرم‌افزار گزینه‌ی Revoke Access را فشار داده تا دسترسی آن را به حساب کاربری خود قطع کنید.

اگر اینستاگرام هک شد چه کنم؟

در این صورت می‌توانید به مقاله‌ی ما در زمینه‌ی بازیابی اکانت اینستاگرام هک شده مراجعه کنید تا به راحتی حساب خود را از دستان مهاجم بیرون بیاورید!

بازیابی اکانت اینستاگرام هک شده

بازیابی اکانت اینستاگرام هک شده

با ایمن وب همراه باشید.

۱ نظر

نظر دهید

234x60