فلش، المانی که برای زیبایی وب طراحی شده بود، چند سالیست که گریبان گیر کاربران شده است، از سویی تحریم های خصمانه آمریکا بر علیه ایران که کاربران را از دریافت آخرین نسخه به روزرسانی های و افزایش ایمنی منع می‌کنند و از سویی آسیب‌پذیری‌هایی که ریز و درشت از خط خط آن منتشر می‌شود! حال سوال اساسی این است: فلش را پاک کنیم یا آپدیت؟ با ایمن وب همراه باشید تا برای هر دو بخش راهی را نشان دهیم.

یکی از بهترین راه‌های حفظ امنیت در برابر فلش که پیش از این توسط ایمن وب منتشر شد – و می‌توانید نسخه کامل را از اینجا بخوانید – فعالسازی اجازه گرفتن از شما در هنگام اجرای فایل فلش هست.

در دنیای دیجیتال امروز به‌روزرسانی‌هایی که هر لحظه از هر نرم‌افزاری قد علم می‌کنند برای هر کاربری سخت و طاقت فرسا شده، ولی به‌روزرسانی تنها راه غرق نشدن در این دنیای مواج ناامن است. فارغ از اینکه چه سیستم عاملی را استفاده می‌کنید، همیشه به روز باشید.

نخست – فلش من امن است؟

نخست باید بررسی کنیم که در صورت موجود بودن بر روی سیستم شما، آیا به‌روز هست یا خیر!

کنترل نسخه‌ی نصب شده ی فلش

اگر از نسخه‌ی نصب شده بر روی سیستم خود مطمئن نیستید، به این صفحه مراجعه کنید:

https://helpx.adobe.com/flash-player.html

سپس رپی دکمه زرد رنگ «Check Now Button» کلیک کنید.

دکمه زرد کنترل نسخه فلش

دکمه زرد کنترل نسخه فلش

 

اگر آخرین نسخه‌ی فلش روی سیستم شما نصب باشد، یک پیام تاییدیه برای شما ظاهر می‌شود و در غیر این صورت به صفحه‌ی دانلود آخرین نسخه هدایت می‌شوید.

پیام تاییدیه فلش

پیام تاییدیه

به روزرسانی فلش

گوگل در سال ۲۰۱۰ اعلام داشت که مرورگر کروم این شرکت، به‌صورت خودکار اقدام به آپدیت کردن پلاگین موجود در صورت انتشار نسخه‌‌ی جدید خواهد کرد، اما اگر از مرورگرهای دیگری استفاده می‌کنید، به خواندن ادامه دهید.

بهترین و امن ترین راه برای دریافت آخرین نسخه‌ی فلش از وب سایت رسمی ادوبی هست.

در هنگام نصب، معمولا در ستون وسط پیشنهاد نصب یک نرم افزار جانبی داده می‌شود! حتما آن را غیرفعال کنید.

راه دیگر برای به روزرسانی راست کلیک کردن روی یک المان فلش در مرورگر و ورود به بخش تنظیمات آن است. از منوی باز شده گزینه‌ی «Global Settings» را پیدا کرده و سپس به دنبال «Flash Player Settigs Manager» بگردید. سپس با یافتن تب «Advanced» به دنبال نسخه جدید آن بگردید.

تنظیمات فلش از المان فلش

تنظیمات فلش

اگر هنوز تنظیماتتان درست نیست، توصیه میکنیم حتما روی گزینه‌ی نخست، که در صورت وجود به‌روزرسانی بدون دخالت کاربرآپدیت شود را انتخاب کنید.

اگر دوست ندارید نرم افزاری کاری را اتوماتیک انجام دهد، گزینه‌ی دوم تنها گزینه ‌ی قابل قبول است و لطفا لطفا لطفا از انتخاب گزینه ی سوم بپرهیزید.

 

حذف فلش

یکی از راه های موجود برای خلاصی از خطرات روز افزون فلش، غیرفعال کردن آن از داخل مرورگر هست که البته وقتی می‌شود چیزی را حذف کرد چرا غیرفعال؟

معمولا همه ما چندین و چند مرورگر مختلف بر روی سیستم خود نصب داریم و این یعنی چندین نسخه‌ی مختلف فلش!

ابتدا وارد control Panel‌شده و گزینه‌ی Programs and Features را برای دیدن لیستی از نرم‌افزارهای نصب شده انتخاب کنید. در اینجا شما لیستی از تمامی پلاگین‌های نصب شده روی سیستم خود را مشاهده می‌کنید، با انتخاب هرکدام و کلیک و روی دکمه‌ی Uninstall، تک تک آن‌ها را حذف کنید.

حذف فلش در Mac OS X

برای حذف فلش از Mac OS X شما باید نرم‌افزار حذف کننده ی فلش مناسب را از وب سایت ادوبی دریافت و نصب کنید.

ابتدا فابل با پسوند dmg را دانلود و پس از اجرا روی گزینه‌ی Adobe Flash Player Uninstaller.app کلیک کنید.

در این مرحله از شما سوالی مبنی بر اینکه مایل به باز شدن برنامه هستید یا خیر پرسیده می‌شود که با کلیک بر روی Open‌ برنامه را باز می‌کنید.

سپس نام کاربری و رمز عبورتان را وارد و إرنامه را حذف می‌کنید.

حذف فلش برای لینوکس

اگر شما از نسخه‌های مختلف لینوکس استفاده می‌کنید، این پروسه برای شما ممکن است بسیار متفاوت باشد. معمولترین دستورات به شرح زیرند:

برای مرورگر بر پایه کروم:

sudo update-pepperflashplugin-nonfree –uninstall

برای مرورگر بر پایه فایرفاکس:

sudo apt-get remove flashplugin-installer

نظر دهید

234x60