در ویندوز ۱۰، مایکروسافت بجای اینترنت اکسپلورر مرورگر Edge را معرفی کرد و این مساله در مورد ویندوز ۱۰ موبایل نیز اعمال شد. اما تغییرات ایجاد شده در نسخه به روز شده از مرورگر ویندوز صرفا به تغییر نام محدود نمی شد و عملکرد آن نیز به مراتب بهتر از نسخه پیشینش بود.

برای آنکه درک بهتری از تغییرات ایجاد شده در این مرورگر داشته باشید، بهتر است نگاهی به مقایسه ای بیاندازید که توسط ReWritable صورت گرفته و در جریان آن، عملکرد Edge با کروم و فایر فاکس مقایسه شده است.

در جریان این بررسی نسخه پیش نمایش فنی ویندوز ۱۰ موبایل (بیلد ۱۰۵۸۶٫۱۱) روی یک دستگاه لومیا ۶۴۰ نصب گردید و عملکرد آن با نسل دوم تلفن هوشمند موتورولا موتو جی LTE که از اندروید ۵٫۱ بهره می برد مقایسه شد. هر دوی این موبایل ها چیپست اسنپدراگون ۴۰۰ را در خود داشتند و از پردازنده گرفیکی Adreno 305 و نمایشگری با رزلوشن ۷۲۰ در ۱۲۸۰ پیکسل بهره می بردند.

هر کدام از این تست ها سه مرتبه تکرار شدند و نتیجه، برآیندی از سه تست صورت گرفته است. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که تایمر قفل صفحه نمایش هر دوی این تلفن های همراه نیز در جریان تست ها غیر فعال شده بود.

در بنچمارک Google Octane، Edge با کسب امتیاز ۲۵۲۲ توانست کروم را با امتیاز ۲۲۸۴ پشت سر بگذارد. فایرفاکس ۴۲ نیز با کسب امتیاز ۲۳۸۴ توانست قوی تر از کروم عمل نماید و در جایگاه دوم جدول بنشیند.

در تست بنچمارک Jetstream این فایرفاکس ۴۲ بود که با کسب امتیاز ۱۵۵۴۵ صدر نشین جدول شد و کروم ۴۶ نیز با ثبت رقم ۱۵۱۱۵ در جایگاه دوم قرار گرفت. Edge نیز به کسب جایگاه سوم جدول بسنده کرد و تنها توانست ۱۴۹۱۹ امتیاز را از آن خود نماید.

البته روشن است که امتیاز این مرورگرها در تست های بنچمارک نمی تواند جایگزین تجربه واقعی شما در زمان استفاده از آنها شود. نکته دیگر اینکه سخت افزار تلفن های هوشمند نیز با یکدیگر فرق دارد و این مساله نیز می تواند در امتیاز کسب شده توسط مرورگرها اثر داشته باشد.

با این همه اگر این موضوع را کنار بگذارید روشن است که کاربران ویندوز ۱۰ موبایل در زمان وبگردی با تلفن های هوشمند خود تجربه به مراتب بهتری را در قیاس با ویندوز ۸٫۱ و مرورگر اینترنت اکسپلورر خواهند داشت.

منبع

نظر دهید

234x60