آیا می‌دانستید که یک گرم DNA می‌تواند حاوی یک میلیارد ترابایت اطلاعات بوده و برای بیش از هزار سال از آن‌ها محافظت کند؟ مایکروسافت ۱۰ میلیون رشته DNA مصنوعی (الیگونوکلئوتیدها – Oligonucleotides – یا مولکول‌های DNA) را از یک شرکت استارتاپ زیست شناسی خریده و با همکاری محققان دانشگاه واشنگتن، قصد آزمایش روی ذخیره حجم بالای اطلاعات روی DNA را دارد. در ادامه با ایمن وب همراه باشید.

مایکروسافت قصد کرده تا مفهوم ذخیره اطلاعات را به کلی تغییر دهد.

سرعت روزافزون افزایش اطلاعات و ذخیره سازی و جابجایی آن‌ها سبب شده تا همیشه نیاز به تعویض و تعمیر سخت افزارها به صورت دوره‌ای وجود داشته باشد و در نتیجه احتمال از دست رفتن اطلاعات و یا آلودگی آن‌ها وجود دارد.

با توجه به آمارها، ۵.۴ زتا بایت (۴.۴ هزار میلیارد گیگابایت) اطلاعات، در دنیا در حال گردش و دسترسی‌ست در سال ۲۰۱۵ پدید آمده و پیش بینی می‌شود که این حجم در سال ۲۰۲۰ به ۵۴ زتابایت برسد.

بنظرشما دنیا آمادگی ذخیره ده برابر اطلاعات کنونی را دارد؟

به همین دلیل مایکروسافت با همکاری دانشگاه واشنگتن، قصد تحقیق روی امکان ذخیره سازی اطلاعات روی DNA را دارد.

میزان فضای در دسترس در DNA‌ بسیار فراتر از وسایل ذخیره سازی کنونی‌ست و یک گرم از DNA قادر به ذخیره سازی یک میلیارد ترابایت اطلاعات است.

بعلاوه، DNA، محلی بسیار قابل اطمینان است که می‌توان برای بیش از ده هزار سال بدون تغییر، آسیب و خوانا باقی بماند.

با توجه به گزارش Twist، تمام حجم اطلاعات موجود در دنیای امروز را می‌توان در بیست گرم DNA ذخیره کرد.

البته به یاد داشته باشید که این ایده، نخستین قدم از راه درازیست که در پیش داریم و به این زودی‌ها منتظر گوشی‌های هوشمند با حافظه‌های DNA نباشید. تست‌های اولیه‌ای که در پاییز سال گذشته انجام شد، نشانگر این امر بود که صد در صد اطلاعات ذخیره شده در DNA قابل بازیابیست.

 

نظر دهید

234x60