در صورت فراموشی پسورد چگونه به مودم خود دسترسی پیدا کنیم مودم ها توسط نام کاربری و پسوردی از رابط کاربری خود محافظت می‌کنند. جایی که…

در صورت فراموشی پسورد چگونه به مودم خود دسترسی پیدا کنیم

مودم ها توسط نام کاربری و پسوردی از رابط کاربری خود محافظت می‌کنند. جایی که توسط آن می‌توان وضعیت شبکه، کنترل والدین، و پورت فورواردینگ را تنظیم کرد. همچنین امکان تغییر رمز عبور پیش‌فرض برای محافظت بیشتر در مودم ها وجود دارد.

اگر رمز عبور مودم خود را فراموش کرده‌اید یا مودم دست دومی خریده‌اید که رمز عبور آن را نمی‌دانید راهی برای بازنشانی این رمز عبور وجود دارد. همچنین ممکن است بتوانید حتی بدون دانستن پسورد مودم موفق به فوروارد کردن پورت‌هایتان شوید.

نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض مودم را پیدا کنید

قبل از این‌که تلاش کنید تا مودم خود را ریست کنید بهتر است نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض را امتحان کنید. در هر صورت اگر مودمتان را ریست کنید نیز به این نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض نیاز خواهید داشت. چندین راه برای پیدا کردن این اطلاعات وجود دارد:

دفترچه راهنمای مودم خود را بخوانید. مدل‌های مختلف مودم ها، حتی آن‌هایی که توسط یک شرکت تولید شده‌اند، معمولاً نام کاربری و رمز عبور متفاوتی دارند. برای پیدا کردن این اطلاعات به دفترچه راهنمای مودمتان مراجعه کنید. (اگر دفترچه راهنمای مودمتان را گم کرده‌اید همیشه می‌توانید با جستجو کردن شماره مدل مودم و کلمه manual بعد از آن، دفترچه راهنمای مودمتان را به صورت آنلاین پیدا کنید. یا اینکه می‌توانید فقط شماره مدل مودم و بعد از آن عبارت default password را وارد کنید.)

به دنبال برچسبی بر روی مودم بگردید. بعضی از مودم ها، به خصوص آن‌هایی که مستقیماً از ارائه دهنده خدمات اینترنتی‌تان تهیه می‌کنید، با چنین برچسبی به شما ارائه می‌شوند. این رمز عبور ممکن است روی برچسبی روی خود مودم چسبانده شده باشد.

RouterPassword.com

RouterPassword.com

نام کاربری و رمز عبور رایجی را امتحان کنید. خیلی از مودم ها از رمز عبور «admin» و نام کاربری خالی یا حالت برعکس آن استفاده می‌کنند. یا ممکن است هر دوی نام کاربری و رمز عبور کلمه «admin» باشد. می‌توانید لیستی تقریباً کامل از نام‌های کاربری و رمزهای عبور پیش‌فرض مودم ها را در RouterPasswords.com پیدا کنید.

بعد از پیدا کردن این اطلاعات سعی کنید با استفاده از آن‌ها وارد مودمتان شوید، ممکن است مودم قبلاً ریست شده باشد یا رمز عبور آن هیچ وقت توسط کسی تغییر داده نشده باشد. اگر نتوانستید با نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض وارد شوید به قسمت بعدی این مقاله بروید، البته در آن قسمت نیز به این اطلاعات نیاز پیدا خواهید کرد.

ریست مودم به تنظیمات کارخانه

مودم ها دکمه‌ای دارند که توسط آن می‌توانید آن‌ها را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. این بازنشانی باعث بازگشتن تمام تغییرات به حالت اول می‌شود و تمام تغییراتی که ایجاد کرده‌اید از جمله پورت‌های فوروارد شده، تنظیمات شبکه، تنظیمات کنترل والدین و رمز عبور پاک خواهند شد. و بدین ترتیب قادر خواهید بود تا دوباره با نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض وارد پنل مودم شوید اما باید کمی از وقت خود را بگذارید و تنظیماتی که قبلا انجام داده بودید را دوباره انجام دهید.

فرآیند دقیق این کار و مکان قرارگیری این دکمه برای هر مودمی متفاوت است. برای دسترسی به راهنمایی دقیق در این زمینه بهتر است به دفترچه راهنمای مودمتان مراجعه کنید. با این حال می‌توان گفت به صورت کلی فرآیند مشابهی را می‌توانید روی تمام مودم ها اجرا کنید.

ریست مودم به تنظیمات کارخانه

ریست مودم به تنظیمات کارخانه

ریست مودم به تنظیمات کارخانه

ریست مودم به تنظیمات کارخانه

اول از همه به قسمت پشتی (یا قسمت زیرین) مودم نگاه کنید. دکمه مخصوصی را خواهید دید که عنوان «Reset» کنار آن نوشته شده است. این دکمه معمولاً در سوراخی به اسم «سوراخ پین» قرار گرفته شده است تا نتوانید تصادفاً آن را فشار دهید.

برای ریست کردن مودم باید این دکمه را فشار دهید و برای مدت ۱۰ ثانیه در همان حالت نگاه دارید. بعد از این‌که این دکمه را رها کردید مودم خودش را به تنظیمات کارخانه باز می‌گرداند و بعد از راه اندازی مجدد روشن می‌شود. اگر این دکمه در مودم شما نیز در سوراخی قرار گرفته است، برای فشار دادن آن باید از گیره کاغذی صاف شده یا یک جسم دراز و باریک دیگر استفاه کنید.

بعد از اینکه به مدت کافی این دکمه را نگاه داشتید و مودم راه‌اندازی مجدد شد می‌توانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض وارد مودم شوید.

چگونه بدون دانستن رمز عبور مودم، پورت فورواردینگ انجام دهیم

آیا فقط می‌خواهید وارد تنظیمات مودم شوید تا پورت مورد نظرتان را برای سرور، بازی یا برنامه دیگری فوروارد کنید؟ اگر اینطور است باید بدانید که برای انجام این کار نیازی به دانستن رمز عبور ندارید. این حقه همچنین برای وقتی که در حال استفاده از شبکه شخص دیگری هستید و به مودم او دسترسی ندارید مفید است.

این حقه به این دلیل قابل انجام است که بیشتر مودم ها از «Universal Plug and Play (UPnP)» استفاده می‌کنند. فرآیندی که به برنامه‌های سیستم‌تان اجازه می‌دهد از مودم بخواهند که پورتی را برای آن‌ها باز کند. اگر UPnP روی مودمتان فعال باشد پورت مورد نظر به صورت خودکار برای برنامه باز خواهد شد.

چگونه بدون دانستن رمز عبور مودم، پورت فورواردینگ انجام دهیم

چگونه بدون دانستن رمز عبور مودم، پورت فورواردینگ انجام دهیم

چگونه بدون دانستن رمز عبور مودم، پورت فورواردینگ انجام دهیم

چگونه بدون دانستن رمز عبور مودم، پورت فورواردینگ انجام دهیم

اگر برنامه‌ای از این قابلیت پشتیبانی کند عموماً باید بتوانید تنظیمات مربوط به این قابلیت را در بخش تنظیمات و تنظیم پورت آن پیدا کنید. NAT-PMP نیز که ممکن است در همین بخش تنظیمات با آن برخورد کنید راهی دیگر برای فوروارد کردن پورت مودم است که تعداد کمتری از مودم ها از آن پشتیبانی می‌کنند.

اگر از برنامه‌ای استفاده می‌کنید که از قابلیت UPnP پشتیبانی نمی‌کند نگران نشوید. می‌توانید با استفاده از برنامه‌ای مانند «UPnP PortMapper» به سرعت پورت‌های مورد نظر خود را فوروارد کنید.

بعد از بازنشانی تنظیمات مودم می‌توانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض وارد مودم شوید و با استفاده از رابط کاربری آن رمز عبورتان را تغییر دهید.

منبع

نظر دهید

234x60