آخرین نسخه‌ی ویندوز ۱۰، بیلد ۱۴۲۵۱ ماه می، در دل خود یک لینوکس را جای داده است. پروژه‌ی Astoria که قرار است اجازه‌ی نصب نرم‌افزارهای لینوکس و اندروید را به کاربران ویندوز ارائه دهد.

چند ماه پیش، مایکروسافت دنیا را با جمله‌ی «مایکروسافت عاشق لینوکس است» شگفت زده کرد و به کاربران اجازه داد در فضای Azure خود بین ویندوز و ابونوتو در بخش Big Data حق انتخاب داشته باشند.

حال یک هکر و متخصص کامپیوتر که به‌نام WalkingCat شناخته می‌شود، در آخرین نسخه‌ی ویندوز ۱۰ اثراتی از وجود لینوکس را کشف کرده است.

با توجه به توییت‌هایش، این هکر دو فایل مشکوک به نام‌های LX.sys و LXCore.sys را در آخرین نسخه‌ی ویندوز ۱۰ Redstone Build 14251 کشف کرده، که بنظر می‌رسد متعلق به پروژه‌ی Astoria باشد.

پروژه‌ی Astoria که به‌عنوان پل ویندوز به اندروید محسوب می‌شود، ابزاریست که به کاربران ویندوز ۱۰ موبایل اجازه‌ی اجرای نرم‌افزارهای اندروید را می‌دهد.

نام‌گذاری این دو فایل شباهت بسیار زیادی به فایل‌های این پروژه دارند.

دو حرف LX تنها شکی که می‌تواند در کسی ایجاد کند، همین لینوکس بودن است و این یعنی ویندوز ۱۰، به تمام ساب‌سیستم‌های لینوکس هم دسترسی دارد.

چرا لینوکس؟

از آنجایی که هدف اصلی مایکروسافت از ارائه‌ی ویندوز ۱۰، معرفی سیستم سیستم‌عامل یونیورسال – سیستم‌عاملی برای همه‌ی دستگاه‌ها – پس گمان می‌رود مایکروسافت قصد داشته باشد تا پروژه‌ی Astoria را به کامپیوترهای دسکتاپ نیز بکشاند.

اگر این اتفاق بیفتد و مایکروسافت اجازه‌ی نصب نرم‌افزارهای لینوکس را روی سیستم‌عامل خود بدهد، خبر خوشی برای کاربران سرور و برنامه‌نویس خواهد بود.

نظر شما چیست؟

نظر دهید

234x60