رمزهای عبور، کلیدهای خاص دنیای اطلاعات هستند و ما هرروزه از آن‌ها برای ورود به سایت‌ها، نرم‌افزارها و یا راه‌اندازی دستگاه‌ها استفاده می‌کنیم.

یکی از ضعف‌های اساسی رمزهای عبور این است که آن‌ها به جسم فیزیکی‌ای وابسته نیستند و مهاجم می‌تواند به راحتی از آن در هر مکانی استفاده کند.

این مطلب در ادامه سری مطالبیست که آموزش امن کردن حساب‌های کاربری از اولویت آن‌هاست.

در گذشته چگونگی امن کردن حساب کاربری گوگل مورد بحث واقع شد که برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به اصل مطلب مراجعه کنید: «محافظت از حساب جیمیل».

در آموزشی دیگر در مورد چگونگی تغییر رمز عبور اینستاگرام بحث کردیم که آموزش کامل آن در «تغییر رمز عبور اینستاگرام» قابل دسترسی‌ست.

شما برای استفاده از محصولات اپل، یک اپل آیدی دارید که توسط آن صفحه iMac ،MacBook و یا آیفون خود را باز می‌کنید و اجازه نصب نرم‌افزار، به‌روزرسانی و یا خرید را صادر می‌کنید. به عبارت دیگر، شما یک اپل آیدی داشته و از طریق آن از تمام امکانات اپل استفاده می‌کنید.

بنظرتان این اپل آیدی، با این حجم از امکانات لایق حفاظت نیست؟

در ادامه با ایمن وب همراه باشید تا به چگونگی حفاظت از اپل آیدی در برابر حملات بروت‌فورس بپردازیم.

ابتدا توسط مرورگر به اپل آیدی خود وارد شوید.

در صفحه اصلی اپل آیدی خودتان، اطلاعات پایه‌ای راجع به حساب کاربریتان را می‌بینید. اطلاعاتی شامل ایمیل و تاریخ تولدتان. در این بخش، بخشی به نام Security را مشاهده می‌کنید که در آن می‌توانید رمزعبور، سوالات امنیتی، ایمیل پشتیبانی را تغییر داده و تایید اعتبار دو مرحله‌ای (Two-Step Verification) را فعال کنید. روی لینک «Get Started» کلیک کنید.

مرحله اول فعالسازی ورود دو مرحله‌ای

مرحله اول فعالسازی ورود دو مرحله‌ای

سپس اپل دو سوال را تصادفی از میان سه سوال امنیتی شما انتخاب کرده و در صورت ارسال پاسخ درست از سوی شما، به مرحله بعد منتقل می‌شوید.

پنجره‌ای حاوی توضیحاتی راجع به ورود دو مرحله‌ای باز می‌شوید که می‌توانید با کلیک بر روی گزینه‌ی Continue به ادامه کار بپردازید.

مرحله دوم

مرحله دوم

 

در پنجره‌ی بعدی بای دشماره موبایل خود را وارد کرده و سپس روی گزینه‌ی Continue کلیک کنید.

مرحله سوم

مرحله سوم

 

سپس اپل پیامکی حاوی کد امنیتی برای شما ارسال می‌کند که باید این کد را در مرورگر وارد کرده و بر روی دکمه Verify کلیک کنید.

مرحله چهارم

مرحله چهارم

پس از تایید اعتبار شماره تلفن شما، اپل از شما می‌پرسد که آیا مایل به فعالسازی ورود دو مرحله‌ای روی دستگاه‌هایی که گزینه‌ی Find My iPhone، iPod، iPad و … را فعال کرده‌اید را دارید یا خیر. با انتخاب همه دستگاه‌ها گزینه‌ی Continue‌ را انتخاب کنید.

اپل لیستی از کدهای امنیتی برای مواقع ضروری که شما دستگاه‌هایتان را گم کرده و یا قادر به دریافت پیامک نباشید به شما تحویل می‌دهد. این کدها در جایی بسیار امن که دور از دسترس هر شخصی بجز شما باشد و ترجیحا به صورت فیزیکی (چاپ شده) و نه در سیستم کامپیوترتان، نگاه دارید.

مرحله پنجم

مرحله پنجم

کلید ریکاوری خود را نوشته و وارد شوید.

در ادامه اپل وضعیت‌های مختلفی از فعالسازی ورود دو مرحله‌ای را به شما نشان می‌دهد، این مراحل شامل کارهایی که باید برای باز کردن اکانتتان انجام دهید نیز می‌شود.

پس از مطالعه‌ی شرایط، روی گزینه‌ی «I understand the conditions» کلیک کرده و سپس روی دکمه‌ی «Enable Two-Step Verification» کلیک کنید.

مرحله ششم

مرحله ششم

خوب، به همین سادگی شما اپل آیدی خود را از دست مهاجمان دور نگاه داشتید و در نتیجه تصاویر شخصی، فیلم‌ها و  زندگی مجازی شما در مرز محصولات اپل در امنیت بیشتری به سر خواهد برد.

مرحله هفتم

مرحله هفتم

در صفحه اصلی اپل آیدی شما اکنون در بخش Security، وضعیت Two-Step Verification با علامت On مشخص شده است. شماره‌ها و دستگاه‌های مورد اطمینان نیز به وضوح در این صفحه مشخص هستند.

از این به بعد پس از وارد کردن رمز عبورتان در هر دستگاهی با صفحه‌ی شبیه به صفحه‌ی زیر مواجه می‌شوید.

مرحله هشتم - تاییدیه

 

سپس روی یکی از دستگاه‌های قابل اطمینانتان که قصد دریافت کد امنیتی را دارید کلیک کنید تا به صفحه‌ی زیر منتقل شوید:

مرحله نهم - پایانی

مرحله نهم – پایانی

 

در همین زمان باید روی دستگاهی که انتخاب کردید، کد امنیتی‌ای دریافت کنید. کد را در مرورگر وارد کرده و در صورت درست بودن کد، اپل آن‌را تایید و شما را به صفحه‌ی اپل آیدی‌تان منتقل می‌کند.

 

نظر دهید

234x60