از روز نخست به‌دنیا آمدن اینترنت، روزی بدون پیشرفت و رشد وجود نداشته، اطلاعات مفید، دسترسی‌های آسان و زندگی ساده‌تر از خدماتی هستند که اینترنت به ما بخشیده است. با اتصال بیشتر دستگاه‌ها و صد البته چیزها به اینترنت، فضای آن پیچیده‌تر از پیش می‌شود. زیرساخت اینترنت، چه از نگاه فیزیکی و چه از نگاه دیجیتالی، هردو لایق اندیشیدنند.

به‌روزشدن ما با موج رو به‌جلوی اینترنت نه تنها زندگی ما را ساده‌تر و از امکانات جدیدتر بهره‌مند می‌کند، بلکه ما را در برابر حملات سایبری نیز محافظت می‌کند.

امروزه خطرات و آسیب‌هایی که در دنیای مجازی درکمین ما هستند، کم از خطرات دنیای فیزیکی ندارند. هر قانونی که در دنیای فیزیکی برای حفاظت از کودکانمان هست، مسلما در دنیای آنلاین نیز وجود دارد.

با نزدیک شدن به نوروز و تب و تاب نظافت خانه، بیایید نگاهی هم به نظافت زندگی دیجیتالمان داشته باشیم.

از عملکرد خوب دستگاه‌هایمان مطمئن شده و همه را به‌روزرسانی کنیم و از همه مهم‌تر، آیا از همه چیز به درستی حفاظت می‌شود؟

چک لیست زیر که به‌صورت خوش‌بینانه می‌توانید ماهی یکبار – و یا در وضعیت بد هر فصل یک بار – راهی برای کسب امنیت در دنیای دیجیتال خانواده هست. با این کار از امنیت کامل فرزندان و خودتان اطمینان حاصل کنید.

امنیت آنلاین با طعم خانواده

هرچیز را که زودتر به فرزندانتان معرفی کنید، راحت‌تر قبولشان می‌کنند و در آینده‌ای نه چندان دور جزء وظایف روزانه خودشان می‌کنند.

به فرزندانتان بیاموزید که چرا امنیت آنلاین مهم هست!

بعلاوه، شما به کودکانتان اهمیت امنیت دنیای آنلاین و آنچه باید مراقبش باشند را می‌آموزید. همچنین با این رویه در خانواده فضایی ایجاد می‌شود تا هرکسی به راحتی حرف بزند، چه اتفاقات بد و چه خوب. در نهایت برای پدر و مادر در یک خانواده لازم و ضروری است تا از آخرین‌های تکنولوژی باخبر باشید.

از به‌روز بودن تمام دستگاه‌ها اطمینان حاصل کنید

امروزه به‌روزرسانی‌ها سریع و پشت سرهم ظاهر می‌شوند. این سرعت بالا دو دلیل عمده دارد: یک – بهره‌مندی نرم‌افزارها از آخرین امکانات تکنولوژی، و دو حفظ امنیت نرم‌افزارها.

با نگاهی عمیق به دلیل دوم میبینید که همه سعی در امن نگاه داشتن محصول خود دارند. آسیب‌پذیری‌ها همیشه هستند و همیشه کشف می‌شوند، چه توسط محققان و چه متاسفانه توسط مهاجمان سایبری. اگر شما نسبت به به‌روزرسانی نرم‌افزارهای مورد استفاده‌ی خانواده‌ی خود سهل‌انگاری کنید، راه را برای ورود مهاجم به فضای امن خانواده خود هموار ساخته‌اید.

وسایل اضافه را حذف کنید

در دنیای فیزیکی دیدن وسایل و ابزارهایمان و تصوری از حجم اشغال شده توسط آن‌ها بسیار ساده‌تر از دنیای دیجیتال است. به‌راحتی می‌توانید کتاب‌ها، سی‌دی‌ها و … خود را دیده و تصوری ازتعداد آن‌ها داشته باشید ولی در دنیای دیجیتال که هزاران هزار فایل و متن و موسیقی در فولدرهای تو در تو قرار گرفته‌اند، شمارش و داشتن آمار بسیار سخت و پیچیده است.

با این‌حال می‌توان بخشی از این حجمه را بررسی و اضافات آن را هرس نمود. پس از سیستم تکانی، با مرتب شدن کامپیوترتان علاوه بر احساس خوب، امنیت بیشتری خواهید داشت.

کمی خلاقیت در ساخت پسوردهای خود به خرج دهید

در دنیای امروزه که بیشتر ما در دنیای دیجیتال نفس می‌کشیم، اطمینان ازامنیت در ورودی به اطلاعات و زندگی شخصی ما، از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر در همین سنین پایین فرزندانتان، آن‌ها را به استفاده از پسوردهای قوی گرایش دهید – حتی اگر خودتان عادت ندارید – احتمال اینکه این عادت را در بزرگسالی هم حفظ کنند، بسیار بالا خواهد بود. مثل یک بازی، با آن‌هاکلمات و جملات در هم ریخته درست کنید تا در ذهن آن‌ها مفهوم سختی یک جمله نقش ببندد.

همیشه بک‌آپ بگیرید

امروزه مهاجمان سایبری متوجه شده‌اند که سیستم ما تنها یک معدن طلا نیست – اصطلاحی رایج میان مهاجمان، به‌دلیل استفاده هایی که از اطلاعات ما می‌کنند – بلکه می‌توانند اقدام به استخراج پول هم از قربانیان بکنند، به همین دلیل است باج‌افزارها روزبه‌روز گسترش پیدا کرده و پیشرفته‌تر می‌شوند.

این نوع از بدافزار در هنگام فعال شدن، کل دستگاه ویا اطلاعات روی آن را غیرقابل دسترسی می‌کنند. تمام اطلاعات شما رمزگذاری شده و دیگر قابل دسترسی نیست. راه ساده‌ی آن پرداخت باج هست که نه تنها اصلا توصیه نمی‌شود، بلکه هیچ ضمانتی برای بازگشت اطلاعاتتان نیست. همیشه برای دور زدن این اتفاق، از اطلاعات خود بک‌آپ تهیه کنید تا در صورت بروز این اتفاق، اطلاعات خود را از دست ندهید.

نظر دهید

234x60