همانطوری که پیشتر در خبرها، شواهدی بر وجود لینوکس در هسته‌ی ویندوز ۱۰ به دست آمده بود، مایکروسافت در آخرین به‌روزرسانی – پیشنمایش ۱۴۳۱۶ ویندوز ۱۰ – قابلیت اجرای دستورات اوبونوتو بدون استفاده از ماشین مجازی را فراهم کرده است. در ادامه با ایمن وب همراه باشید.

این به‌روزرسانی برای کاربران عادی، تابستان سال جاری ارائه خواهد شد، ولی اگر حرفه‌ای هستید، نیازی به صبر تا تابستان نیست، می‌توانید عضو Insider شده و از این امکان زودتر از موعد استفاده کنید.

از آنجایی که در این به‌روزرسانی پکیجی از اوبونوتو به صورت بومی شده روی ویندوز اجرا می‌گردد و دستورات لینوکس را به دستورات ویندوزی ترجمه می‌کند، توقع اجرا شدن یک اوبونوتو کامل در سیستمتان را نداشته باشید.

این قابلیت جدید از User Space کامل اوبونوتو، SSH، apt، rsync، find، grep، awk، sed، sort، xargs، md5sum، gpg، curl، wget، apache، mysql، python، perl، ruby، php، vim، emacs و بسیاری بخش‌های دیگر لینوکس در ویندوز ۱۰ پشتیبانی می‌کند.

ویندوز ۱۰ نسخه‌ی ۱۴۳۱۶، که مهم‌ترین تغییر آن افزودن Bash لینوکس به آن بوده را می‌توانید برای بررسی، زودتر از موعد روی سیستمتان نصب کنید – البته اگر حرفه‌ای هستید و من به شما توصیه می‌کنم روی سیستمی که به صورت روزانه از آن استفاده می‌کنید، چنین کاری انجام ندهید-.

چگونه دستورات لینوکس را روی ویندوز ۱۰ اجرا کنیم

قدم نخست: عضو Insider‌ ویندوز شوید. System Settings > Advanced Windows Update options.

قدم نخست - انتخاب دریافت زودتر از موعد به روزرسانی‌ها

قدم نخست – انتخاب دریافت زودتر از موعد به روزرسانی‌ها

قدم دوم: میزان ambitions را روی The Fast Ring تنظیم کنید.

قدم دوم - تنظیم میزان ambitions

قدم دوم – تنظیم میزان ambitions

قدم سوم: حال گزینه‌ی Developer Mode را فعال کنید.  Settings > Update & Security > For developers، چرا که این گزینه تنها برای گسترش دهندگان در دسترس خواهد بود.

قدم سوم - تنظیم Developer Mode

قدم سوم – تنظیم Developer Mode

قدم چهارم: حالا باید سیستم خود را برای به‌روزرسانی‌ها بررسی کنید. پس از نصب همه‌ی به‌روزرسانی‌ها، آن‌را ریستارت کنید.

قدم چهارم - دریافت به روزرسانی ها

قدم چهارم – دریافت به روزرسانی ها

قدم پنجم: قابلیت جدید ویندوز «Windows Subsystem for linux (beta)» را فعال کنید.

قدم پنجم - روشن کردن Windows features

قدم پنجم – روشن کردن Windows features

توجه داشته باشید، که این به‌روزرسانی تنها برای سیستم‌های با معماری ۶۴ بیتی ارائه می‌شود و در غیر این‌صورت برای شما به نمایش در نخواهد آمد.

قدم ششم: سیستم خود را ریستارت کنید.

قدم هفتم: حال منوی استارت را باز کنید و واژه‌ی Bash را تایپ کنید و یا با باز کردن خط فرمان، بنویسید: «bash»، با این‌کار، خط فرمان اوبونوتو باز خواهد شد.

قدم هفتم - باز کردن bash

قدم هفتم – باز کردن bash

تمام شد! به همین راحتی می‌توانید طعم شیرین کار با لینوکس را در ویندوز ۱۰ تجربه کنید.

چه قابلیت‌های دیگری در ویندوز ۱۰ نسخه‌ی ۱۴۳۱۶ اضافه شده؟

قابلیت‌های دیگر این به‌روزرسانی، بهبود رابط کاربری مرورگر Edge، اسکایپ یونیورسال، پشتیبانی از شکلک‌های جدید، قابلیت انتخاب تم تیره و یا روشن برای تنظیمات ویندوز، ساعت، ماشین حساب و … .

البته توجه داشته باشید که این قابلیت تنها، پیش‌نمایشی از یک قابلیت فوق‌العاده محسوب می‌شود و وجود باگ و مشکلات در آن حتمی هست و بسیاری از این قابلیت‌ها پیش از ارائه‌ی رسمی تغییر خواهد کرد.

نظر دهید

234x60